Головна / Історія краю / Харченко Федір Олексійович


Харченко Федір Олексійович

(1923 – 1944)

Народився 20 вересня 1923 року в селі Мала Білозерка Василівського району Запорізької області. Українець.

 

Учасник Великої Вітчизняної війни з травня 1942 року.

Комсорг батальйону 13-го стрілецького полку (2-я стрілецька дивізія, 59-я армія, Волховський фронт) комсомолець старший сержант Федір Харченко був одним з кращих снайперів фронту, знищив близько сотні гітлерівців.

23 січня 1944 року підрозділи 2-й стрілецької дивізії, що наступали на укріплений опорний пункт супротивника Осія, потрапили під шквал артилерійського, мінометного і кулеметного вогню. Бійці залягли. У цей критичний момент знатний снайпер армії, улюбленець молоді комсорг батальйону Федір Харченко піднявся з вигуком " За нашу партию, за Родину!" і з автоматом в руках кинувся на ворога. За комсоргом пішли всі бійці. В ході атаки Харченко був смертельно поранений. В кишені його гімнастерки знайшли невідправлений лист до батька. Вірний син Ленінського комсомолу писав:

«...Я еще не полностью расплатился с фашистами, я убил только 387 фашистов, но я, папа, тебе клянусь, что, пока мое сердце бьется, пока руки держат оружие, буду бить фашистов на каждом шагу. Я люблю свою страну, потому что она меня воспитала. Я только начал жить, а фашисты не дали мне жить. Вот почему я бью их. Если я погибну, то погибну как герой, я умру со словами: «За Родину, за советскую землю, за наш народ, за партию большевиков».

 

Похований в Новгороді біля кремлівської стіни.

Указом Президії Верховної Ради СРСР від 6 травня 1965 року в переддень 20-річчя Перемоги радянського народу над фашистською Німеччиною за зразкове виконання бойових завдань командування на фронті боротьби з німецько-фашистськими загарбниками і проявлені при цьому мужність і героїзм, старшому сержантові Харченко Федору Олексійовичу посмертно присвоєно звання Героя Радянського Союзу.

 

Нагороджений орденами Леніна, Червоної Зірки, медалями.

Його ім'ям було названо судно Міністерства Річкового Флоту РРФСР. На честь Героя Радянського Союзу Ф.А. Харченко на Леменгсском судноремонтом заводі Архангельської області встановлена меморіальна дошка.