Офіційний сайт Василівської районної ради

Пошук

Розділи

Календар

« Травень 2024 »
Пн   6 13 20 27
Вт   7 14 21 28
Ср 1 8 15 22 29
Чт 2 9 16 23 30
Пт 3 10 17 24 31
Сб 4 11 18 25  
Нд 5 12 19 26  

Електронні сервіси

Новини

Україна вшановує пам'ять жертв депортації кримських татар: 77 років тому із Криму вислали перший ешелон з людьми

У вівторок, 18 травня, Україна відзначає День боротьби за права кримськотатарського народу і пам'яті жертв депортації кримських татар. Саме цього дня 1944 року з ініціативи вождя СРСР Йосипа Сталіна з Криму до Середньої Азії було вислано перший ешелон з людьми.

Процес депортації тривав до початку червня. Було депортовано понад 400 тисяч осіб, з яких протягом півтора року померли близько 46%.

Причини та мета депортації

Офіційно підставою для депортації кримських татар була таємна постанова Держкомітету оборони СРСР № 5859 "Про кримських татар" від 11 травня 1944 року, у якій представники цього народу звинувачувалися в нібито масовій зраді та колабораціонізмі за часів окупації Криму військами нацистської Німеччини.

Насправді, на думку істориків, депортація була одним з інструментів "детатарізації" півострова.

Водночас радянська влада знищувала культурні та історичні пам'ятки, змінювала історичні назви населених пунктів ("Совєтський", "Первомайськ", "Красногвардійськ" тощо).

Крим заселяли росіянами і вихідцями з інших республік. Так, у післявоєнний період населення півострова збільшилося практично в десять разів.

Хронологія депортації кримських татар 1944 року

Депортація кримських татар почалася о третій годині ранку 18 травня 1944 року. На збори людям давали від декількох хвилин до півгодини, із собою можна було взяти особисті речі, їжу, посуд і побутовий інвентар; більшість майна було конфісковано.

Операцію проводили 32 тисячі військових НКВС. Депортованих у товарних вагонах відправляли до спецпоселення в Узбекистані, частину – в ГУЛАГ, інших – з метою поповнення спецконтингенту Московського вугільного басейну.

Дорогою депортованих людей годували мало і погано, померлих ховали біля залізниці або не ховали зовсім. За відомостями очевидців, тих, хто чинив опір або тих, хто не міг іти, іноді розстрілювали на місці.

Основний етап депортації тривав до 20 травня. 4 липня Сталіну офіційно відзвітували про завершення депортації. Однак незабаром з'ясувалося, що кримських татар забули виселити з Арабатської стрілки. Тоді співробітники НКВС 20 липня зігнали сотні людей у старий човен, доставили його до середини Азовського моря і втопили. Тих, хто не тонув, добивали кулеметами.

Скільки людей загинуло внаслідок депортації кримських татар

Згідно з офіційними даними, до віддалених регіонів СРСР було депортовано 191 тисячу кримських татар. За даними самоперепису, організованого Національним рухом кримських татар, – 423 тисячі. Під час виселення та в перші роки після нього загинули, за різними даними, від 27% до 46,2% депортованих.

Після депортації кримські татари продовжували вмирати через недоїдання, важкі умови праці, хвороби, відсутність медичної допомоги та суворий клімат.Часто їм доводилося працювати по 11-12 годин на добу без вихідних. До того ж видавали їм усього по 200-400 грамів хліба на день. Багато хто жив у землянках без вікон, дверей, де постіллю служив очерет на підлозі.

Реабілітація кримських татар

Після входження Криму до складу УРСР 1954 року було видано (не опубліковано) указ про реабілітацію кримських татар, але фактично без права повернення на батьківщину.

Масово повертатися до Криму народ став тільки наприкінці 1980-х, після того, як 14 листопада 1989 року Верховна Рада СРСР визнала депортацію тяжким злочином, що суперечить основам міжнародного права.

З урахуванням того, що через 70 років перед кримськими татарами знову постала загроза дискримінації, а також з метою підтримки боротьби кримських татар – громадян України за свої права як корінного народу Криму, указом президента Петра Порошенка № 472/2014 від 16 травня 2014 року було встановлено День боротьби за права кримськотатарського народу.

А 12 листопада 2015 року Верховна Рада України визнала депортацію геноцидом та оголосила 18 травня Днем пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу.



вівторок, 18 Травня 2021 13:59 | Переглядів: 82

закрыть

Розмір шрифту: [великий] [маленький]

Схема кольорів: [біла] [синя] [зелена] [чорна]

Зображення: [чорно білі] [кольорові]

[+ Застосувати]   [- Скинути налаштування]