Головна / Історія краю / Михайличенко Антон Євгенович


Михайличенко Антон Євгенович

(1910 – 1944)

Народився в 1910 році в селі Скельки Василівського району Запорізької області в родині селянина. Українець.

У Червоній Армії з 1941 року. У складі 43-го резервного прикордонного полку охорони тилу Південного фронту брав участь у знищенні ворожих десантів, прикритті переправ, а при прориві військ ворога - безпосередньо до відбиття атак супротивника. В одному з боїв 5 жовтня 1941 року в районі села Новомиколаївка (Запорізька область) червоноармієць Михайличенко втратив зв'язок зі своїм полком і опинився на зайнятій ворогом території. Так як фронт рухався на схід стрімко, то Михайличенко прийняв рішення повернутися в рідне село. Живучи на окупованій території, він допомагав партизанським загонам № 9 та імені Калініна, що діяли в районі села.

У листопаді 1943 року після звільнення району від німецько-фашистських загарбників він повернувся в Червону армію і був відправлений на фронт. У складі 5-й гвардійської окремої мотострілецької бригади 3-й гвардійської армії 4-го Українського фронту брав участь в боях з ліквідації нікопольського плацдарму супротивника. 30 січня 1944 року почалася Нікопольському-Криворізька наступальна операція. Війська 4-го Українського фронту повністю очистили від супротивника нікопольський плацдарм.

Першим до Дніпра в районі міста Нікополь (Дніпропетровська область) 7 лютого 1944 року вийшов 3-й механізований батальйон 5-й гвардійської окремої мотострілецької бригади під командуванням гвардії майора Г.М. Мартем'яновича, в якому служив Михайличенко. Воїни захопили 138 човнів, підготовлених гітлерівцями для переправи своїх військ. Для визначення вогневих сил супротивника в батальйоні була сформована група з розвідників і добровольців на чолі з гвардії старшим сержантом А.І. Свєчкаревим. З настанням темряви група на двох човнах почала переправу, але на середині річки була виявлена гітлерівцями і обстріляна з кулеметів. На човні, де був призначений старшим кулеметник гвардії червоноармієць Михайличенко, кілька людей були вбиті та поранені. Висадившись на берег, він з двома бійцями знищив дві вогневі точки ворога, чим допоміг групі закріпитися на п'ятачку. Потім протягом доби 8 лютого під безперервним кулеметним вогнем ворога він зробив 24 рейси, переправляючи на човні бійців.

У боях за розширення плацдарму гвардії червоноармієць Михайличенко одним з перших увірвався на околицю міста Нікополь. Під час ворожої контратаки з ручного кулемета і гранатами знищив 26 солдатів і сім офіцерів супротивника. У бою був поранений, але вогневої позиції не залишив.

Указом Президії Верховної Ради СРСР від 19 березня 1944 року за мужність, відвагу і героїзм, проявлені в боротьбі з німецько-фашистськими загарбниками, гвардії червоноармійцеві Михайличенко Антону Євгеновичу присвоєно звання Героя Радянського Союзу.

Нагороджений орденом Леніна.

Після госпіталю Михайличенко повернувся в стрій і брав участь в боях на Миколаївсько-Одеському напрямку.

 

В березні 1944 року він пропав безвісти.